Nowa fabryka gondoli dla morskich turbin wiatrowych w Szczecinie

Nowa fabryka gondoli dla morskich turbin wiatrowych w Szczecinie

W październiku 2022 r. firma Vestas ogłosiła plan utworzenia nowej fabryki gondoli dla morskich turbin wiatrowych w Szczecinie, aby sprostać szybkiemu rozwojowi energetyki wiatrowej offshore. Szczecińska fabryka Vestas będzie montować gondole i piasty dla flagowej morskiej turbiny wiatrowej Vestas, V236-15.0 MW. Fabryka ma rozpocząć działalność w 2025 r. oraz stworzyć bezpośrednio 700 miejsc pracy. Fabryka będzie wspierać krajowy i globalny popyt oraz odegra kluczową rolę we wspieraniu polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej.

Vestas ma zaszczyt powitać Króla Danii oraz wielu wysokich rangą przedstawicieli polskiego i duńskiego rządu na terenie zapowiadanej fabryki komponantów dla morskich turbin wiatrowych w Szczecinie, w dniu 2 lutego 2024 roku.

Jego Królewska Mość Fryderyk X Król Danii i inni goście będą świadkami ceremonii wmurowania kamienia węgielnego pod inwestycję Vestas w Polsce.

Poprzez dwie zapowiedziane fabryki głównych komponentów dla morskich turbin wiatrowych, Vestas z dumą wspiera transformację energetyczną Polski i bezpieczeństwo energetyczne Europy.

"Morska energetyka wiatrowa ma w Polsce ogromny potencjał, a Vestas z dumą wspiera nasz kraj w pełnym jego wykorzystaniu. Nowa fabryka gondoli dla morskich turbin wiatrowych wykorzysta wiedzę i doświadczenie Vestas, aby stworzyć setki bezpośrednich i tysiące pośrednich miejsc pracy w Szczecinie i okolicach. Morska energetyka wiatrowa zmierza w kierunku szybkiego wzrostu, a Vestas zamierza przewodzić rozwojowi zrównoważonego łańcucha dostaw, który może zapewnić niezbędną skalę". Tommy Rahbek Nielsen, Vestas COO

Projekt morskiej farmy wiatrowej Baltic Power o mocy 1,140 MW

Budowa fabryki została zapowiedziana w 2022 roku, gdy Vestas otrzymał status preferowanego dostawcy od Baltic Power Sp. z o.o., spółki joint venture PKN Orlen S.A. i Northland Power Inc. na dostawę turbin dla projektu morskiej farmy wiatrowej Baltic Power o mocy 1140 MW w Polsce. Projekt stał się wiążącym zamówieniem we wrześniu 2023 r., a Vestas dostarczy, zainstaluje i uruchomi 76 turbin wiatrowych V236-15.0 MW oraz wesprze projektowanie fundamentów.

Umowa serwisowa (SMA) została zawarta na 15 lat i obejmuje pełną obsługę serwisową (AOM 5000). Port serwisowy dla projektu zostanie zapewniony przez Baltic Power w Łebie, a faza O&M ma być prowadzona głównie przez lokalnych pracowników.Vestas w zwizku z tym planuje powiększenie swojej lokalnej bazy serwisowej.

Vestas i ArcelorMittal współpracują any ograniczyć emisje związane z projektem Baltic Power

Firma Vestas ogłosiła niedawno partnerstwo z ArcelorMittal. Celem współpracy jest możliwość oferowania stali niskoemisyjnej, która znacznie zmniejsza emisję związaną z produkcją wież dla turbin wiatrowych. Górna sekcja 52 z 76 wież będzie wykonana ze stali niskoemisyjnej.

Aby dowiedzieć się więcej o partnerstwie, kliknij tutaj i przeczytaj komunikat prasowy.

"Polska przekształca swój system energetyczny i dzieki dobrym warunkom wiatrowym zarówno na lądzie, jak i na morzu, jest obiecującym rynkiem dla energetyki wiatrowej. Polska ma wysoko wykwalifikowaną kadrę pracowników  i rozwijającą się branżę wiatrową, która może stać się offshorowym hub’em  dla krajów basenu Morza Bałtyckiego i reszty Europy."

Lider w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej

Vestas rozpoczyna podróż, aby stać się liderem morskiej energetyki wiatrowej poprzez wspieranie rozwoju morskich farm wiatrowych w Europie. 

 

W styczniu 2024 r. Vestas ogłosił plany utworzenia drugiej fabryki w Szczecinie produkującej łopaty dla morskich turbin wiatrowych, zlokalizowanej w północnej części miasta, w pobliżu zapowiadanej fabryki gondolii dla morskich turbin wiatrowych. Fabryka ta ma produkować łopaty do flagowej morskiej turbiny wiatrowej Vestas, V236-15.0 MW i rozpocznie działalność w 2026 roku, tworząc ponad 1000 bezpośrednich miejsc pracy.

"Vestas zamierza być liderem rozwoju zrównoważonego łańcucha dostaw w Europie, który będzie w stanie zapewnić skalę niezbędną do zaspokojenia przewidywanego zwiększonego zapotrzebowania na morską energetykę wiatrową. Nasze plany dotyczące utworzenia dwóch nowych fabryk offshore w Polsce potwierdzają, że Europa może pobudzać inwestycje w branżę wiatrową i zielone miejsca pracy dzięki odpowiednim długoterminowym zobowiązaniom dotyczącym morskich projektów wiatrowych" – powiedział Tommy Rahbek Nielsen, COO firmy Vestas.

Nowe fabryki mają wspierać europejski, i do pewnego stopnia globalny popyt, odgrywając kluczową rolę w rozwoju polskiego i europejskiego rynku oraz łańcucha dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej. Można oczekiwać, że dzięki dwóm nowym fabrykom w Szczecinie, i wraz z obecnymi polskimi pracownikami, Vestas wkrótce będzie zatrudniać w Polsce ponad 2500 osób.

Fabryka gondoli i piast dla morskich farm wiatrowych

Miejsca pracy
+700
Lokalizacja
Szczecin
Start produkcji
2025

O Vestas

Vestas to globalny partner branży energetycznej w zakresie rozwiązań energetyki zrównoważonej. Projektujemy, produkujemy, instalujemy i serwisujemy lądowe i morskie turbiny wiatrowe na całym świecie, a dzięki ponad 173 GW turbin wiatrowych w 88 krajach zainstalowaliśmy więcej mocy w energetyce wiatrowej niż ktokolwiek inny.

Dzięki naszym, wiodącym w branży, możliwościom w zakresie smart data i niezrównanej liczbie serwisowanych przez nas turbin wiatrowych o łącznej mocy ponad 151 GW, wykorzystujemy dane do interpretowania, prognozowania i wykorzystywania zasobów wiatrowych oraz dostarczania najlepszych w swojej klasie rozwiązań w zakresie energetyki wiatrowej. Wraz z naszymi klientami, ponad 29 tysięcy pracowników firmy Vestas daje światu zrównoważone rozwiązania energetyczne dla świetlanej przyszłości.